Spolek Šalamoun, organizace s více než třicetiletou tradicí zaměřená na ochranu nespravedlivě stíhaných a vězněných osob, adresoval otevřený dopis předsedovi Ústavního soudu ČR JUDr. Josefu Baxovi. Dopis upozorňuje na závažné systémové problémy, které podle spolku vedou k porušování základních lidských práv, zejména práva na osobní svobodu.
Konkrétní příklad jako výstraha
Spolek se v dopise věnuje případu, v němž Ústavní soud rozhodl o porušení základních práv obžalovaného. Přesto však od vyhotovení nálezu do jeho vyhlášení uplynulo 14 dní, během nichž byl obžalovaný stále ve vazbě. Následně byl propuštěn až sedm hodin po veřejném vyhlášení nálezu.
„Každá hodina neoprávněného pobytu ve vazbě představuje zásadní zásah do základních práv člověka,“ uvedl Spolek Šalamoun. Zmíněných 336 hodin považují za nepřijatelných, zvláště vzhledem k tomu, že vazba je nejpřísnějším zásahem státu do svobody jedince.
Problém systémové prodlevy
Dopis zdůrazňuje nedostatky procesní úpravy, které podle spolku umožňují prodlevu mezi vyhotovením a vyhlášením rozhodnutí Ústavního soudu. Tento problém však není ojedinělý – podobné prodlevy nastaly i v jiných případech, například v kauze sp. zn. IV. ÚS 2773/20.
Spolek zdůrazňuje, že právní jistota a transparentnost rozhodování by nikdy neměly převažovat nad ochranou lidské svobody. V této souvislosti vyzývá k přijetí legislativních změn, které by podobným situacím zabránily.
Výzva k nápravě
Spolek Šalamoun plánuje iniciovat změny zákonné úpravy, aby byly prodlevy mezi rozhodnutím a propuštěním osob z vazby minimalizovány. Doufá, že jejich úsilí najde podporu u soudců Ústavního soudu i širší veřejnosti.
Dopis je podepsán čestným předsedou Johnem Bokem, místopředsedou Václavem Peričevičem a právním expertem JUDr. PhDr. Miroslavem Špadrnou, Ph.D.
Spolek Šalamoun tak pokračuje v tradici boje za spravedlnost a ochranu základních lidských práv, navazující na odkaz Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných z dob totality.