Vyjádření Spolku Šalamoun k dovolání ve věci ochrany osobnosti

Dne 15. května 2025 se Spolek Šalamoun jako vedlejší účastník ve sporu o ochranu osobnosti vyjádřil k dovolání podanému společností INNOCENT Films Production, s.r.o., proti rozsudku Krajského soudu v Brně. Tento spor se týká veřejně známé trestní kauzy a následné publikace informací, které žalobci považují za zásah do svých osobnostních práv.

Shrnutí stanoviska Spolku:

  • Spolek Šalamoun se připojuje k dovolání, protože rozhodnutí soudů nižších stupňů považuje za vadná.
  • Soudy se podle názoru Spolku nesprávně opřely pouze o výsledek trestního řízení, místo aby samostatně hodnotily důkazy a umožnily výslech svědků.
  • Žalovaná poskytla žalobcům možnost reagovat na připravované informace, ale ti odmítli spolupracovat.
  • Veřejná diskuse o průběhu a okolnostech trestního řízení je oprávněná, pokud respektuje zásadu presumpce neviny.

Citace z nálezu Ústavního soudu (II. ÚS 577/13):
„Informování veřejnosti o trestním řízení […] nesmí být vedeny v tom smyslu, že otázka viny je předem rozhodnuta. […] Postačí, pokud vyplynou [zásady presumpce neviny] z jeho celkového vyznění či kontextu předmětného projevu.“

Stanovisko Spolku k dalšímu postupu:
Spolek Šalamoun navrhuje, aby Nejvyšší soud rozsudek zrušil a věc vrátil Krajskému soudu v Brně k dalšímu řízení, které bude respektovat požadavky na spravedlivý proces, samostatné dokazování a vyvážené posouzení práva na svobodu projevu a ochranu osobnosti.

Celé vyjádření Spolku si můžete přečíst [zde ].

Za Spolek Šalamoun
JUDr. PhDr. Miroslav Špadrna, Ph.D.
místopředseda

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru