Další rozpor ve výpovědích znalce v kauze Petra Kramného
Docent MUDr. Igor Vorel, znalec v kauze Petra Kramného, se opět dostává do hledáčku kvůli nepravdivým tvrzením. Tentokrát se ukazuje, že navzdory jeho opakovaným prohlášením nikdy nebyl zproštěn mlčenlivosti ve vztahu k trestnímu řízení Petra Kramného. Tuto skutečnost přitom sám potvrdil během soudního jednání před předsedkyní senátu JUDr. Renatou Gilovou.
Co se skutečně stalo u soudu?
Během hlavního líčení u Krajského soudu v Ostravě se docent Vorel obrátil na předsedkyni senátu s následujícím dotazem:
Docent Vorel:
„Paní předsedkyně, můžu přistoupit?“
Soudkyně Gilová:
„Ano, prosím.“
Docent Vorel:
„Samozřejmě mě odchytli novináři, takže jsem jim odmítl cokoliv říkat, s tím, že Vás požádám o svolení, jestli eventuálně po hlavním líčení mohu mluvit s novináři. Takže se ptám.“
Soudkyně Gilová:
„Pokud uznáte za vhodné. Už jste svou výpověď u hlavního líčení činil, tak se můžete vyjádřit. Nic Vám v tom nebrání.“
Jaký je právní rámec mlčenlivosti znalce?
Podle zákona č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících, § 10a odst. 1, je znalec povinen zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dozvěděl při výkonu znalecké činnosti.
Mlčenlivosti jej může zprostit pouze orgán veřejné moci, který jej k výkonu ustanovil, nebo ten, pro nějž znalec činnost vykonal.
V daném případě tedy:
- Zproštění mlčenlivosti musel udělit soud, který Vorla jako znalce ustanovil.
- Neexistuje žádný důkaz o tom, že by soud takové zproštění udělil.
- Protokol o hlavním líčení ze dne 17. 12. 2015 žádné zproštění mlčenlivosti vůbec neobsahuje.
- V trestní věci 50 T 5/2015 žádné usnesení soudu o zproštění mlčenlivosti neobsahuje.
- Pokud by byl Vorel skutečně zproštěn mlčenlivosti, nebyl by důvod se na soudkyni obracet s žádostí o povolení komunikovat s novináři.
Zviditelnění na úkor pravdy
Docent Vorel se na sklonku své kariéry zjevně snaží zviditelnit a podpořit prodej své knihy, která se věnuje případu i Petra Kramného. V honbě za mediální pozorností je však dokonce schopen porušit zákon tím, že nerespektuje zákonnou mlčenlivost. Ve snaze získat pozornost široké veřejnosti a laických čtenářů prezentuje závěry a názory, které:
- Nikdy dříve u soudu neuvedl, ani je nezahrnul do svého znaleckého posudku.
- Nebyly předmětem žádného odborného přezkoumání, a proto je nelze považovat za relevantní důkazy.
- Matou širokou laickou veřejnost tím, že podsouvají závěry, které se u soudu nikdy neobjevily.
Tento přístup je naprosto neakceptovatelný a hrubě narušuje vážnost a důvěryhodnost znalecké obce. Jestliže si soudní znalec dovoluje účelově manipulovat s fakty ve snaze získat publicitu, ztrácí tím nejen svou osobní důvěryhodnost, ale i prestiž celé znalecké komunity.
Opakované lži a zkreslování faktů
Znalecký ústav, který nikdy nevznikl: Pravda o Nemocnici České Budějovice a lžích doc. MUDr. Vorla – díl první
Důsledky pro věrohodnost znalce
Lži a zavádějící tvrzení docenta Vorla vyvolávají závažné pochybnosti o jeho odborné a morální způsobilosti vykonávat znaleckou činnost v tak závažných trestních věcech. Pokud znalec opakovaně lže o své odborné způsobilosti a podmínkách své činnosti, jak může veřejnost věřit jeho odborným závěrům?
Je zcela nepřijatelné, aby na sklonku kariéry zneužíval mediální prostor pro vlastní zviditelnění a přitom porušoval zákon a znaleckou etiku. Takové jednání je ostudou nejen pro samotného docenta Vorla, ale i pro celou znaleckou obec, která tím ztrácí vážnost a důvěryhodnost.
Závěr: Jak dlouho ještě?
Tento případ by měl být varováním pro orgány činné v trestním řízení, které nadále spolupracují s docentem Vorlem jako znalcem. Po sérii zjevných lží a zkreslení faktů by měla být přehodnocena jeho způsobilost vykonávat znaleckou činnost.
Je načase, aby justiční orgány přehodnotily svou důvěru v tohoto znalce a aby se celá situace důkladně prošetřila. Pokud by se totiž prokázalo, že docent Vorel opakovaně vědomě lhal a porušoval zákon, mělo by to zásadní dopad nejen na jeho další působení, ale i na hodnocení jeho odborných posudků v trestních věcech, včetně případu Petra Kramného.