Novela o podmíněném propuštění: Konec libovůle soudů, právo na šanci pro každého, kdo splní podmínky

Zásadní změna trestního práva, která má napravit letitou praxi

Poslanecký návrh novely trestního zákoníku a trestního řádu (tisk č. 861), předložený poslankyní Helenou Válkovou a poslanci Radkem Vondráčkem a Igorem Hendrychem, přináší jednu z nejzásadnějších změn v oblasti podmíněného propuštění z výkonu trestu odnětí svobody za poslední roky.

Dosud bylo podmíněné propuštění diskrečním rozhodnutím soudu — tedy možností, kterou soud mohl, ale nemusel využít, i když odsouzený splnil všechny zákonné podmínky. Novela tento klíčový aspekt mění na povinnost. Soud bude mít povinnost odsouzeného podmíněně propustit, pokud splní všechny zákonné podmínky.


Právní analýza klíčového rozdílu: „může“ vs. „musí“

Dosavadní právní úprava v § 88 trestního zákoníku umožňuje soudu pouze možnost podmíněně propustit odsouzeného, pokud prokáže polepšení a lze očekávat, že povede řádný život. Nicméně praxe ukazuje, že soudy často rozhodují velmi nejednotně a někteří odsouzení jsou na základě vágních a subjektivních úvah z podmíněného propuštění opakovaně odmítáni, přestože splnili všechny podmínky a měli pozitivní hodnocení z věznice.

Navrhovaná novela zásadně mění ustanovení § 88 odst. 1 trestního zákoníku, kde nyní místo slova „může“ bude použito slovo „soud odsouzeného podmíněně propustí“. To znamená závaznou povinnost soudu rozhodnout o propuštění, jakmile jsou splněny zákonné podmínky.

➡️ Z pohledu právní jistoty a předvídatelnosti rozhodování je tento krok klíčový:

  • Odsouzení budou vědět, že pokud se budou ve výkonu trestu chovat řádně a prokáží polepšení, soud nesmí svévolně jejich žádost zamítnout.
  • Zároveň soudy nebudou moci používat argumenty, které nejsou zákonem výslovně uvedeny, a odmítat žádosti pouze na základě subjektivního pocitu, že „ještě není čas“.

➡️ Z pohledu práva na spravedlivý proces je zavedení této povinnosti v souladu s judikaturou Ústavního soudu, zejména s nálezem II. ÚS 482/18, podle kterého:

„Český právní systém nezná automatické podmíněné propuštění, ale pokud jsou splněny všechny zákonné podmínky, soud nemá diskreci, zda odsouzeného propustí — musí jej propustit.“


Praktické dopady této změny

1. Zajištění rovnosti před zákonem
Novela odstraní dosavadní stav, kdy v různých krajích České republiky soudy rozhodují zcela odlišně o shodných žádostech. Odsouzení budou mít rovnou šanci bez ohledu na to, před jakým soudem stojí.

2. Motivace odsouzených k nápravě
Pokud bude mít vězeň jistotu, že při splnění podmínek bude propuštěn, bude to významný motivační prvek pro řádné chování, práci ve věznici, účast na programech, a zejména snahu nahradit škodu oběti.

3. Odlehčení vězeňského systému
Zkrácení pobytu ve vězení těm, kteří jsou již napravení, uvolní kapacity přeplněného vězeňského systému a sníží náklady státu.


Co zůstává v rukou soudů?

I po novele zůstává soudům hodnocení skutečného polepšení, tedy zda:

  • Odsouzený řádně plnil své povinnosti.
  • Aktivně pracoval na nápravě (např. splácení škody, účast na programech).
  • Byl ve výkonu trestu ukázněný.

Ale jakmile soud zjistí, že všechny podmínky splněny jsou, již nemůže svévolně propuštění odmítnout.


Ochrana společnosti zajištěna

Důležitým aspektem novely je, že u nejzávažnějších trestných činů (vraždy, znásilnění, loupeže, terorismus apod.) zůstávají zachovány přísnější podmínky:

  • Povinný výkon dvou třetin trestu, případně dvaceti let u doživotí.
  • Navíc podmínkou je, že nehrozí opakování trestné činnosti, což soud důkladně posoudí.

Shrnutí přínosů novely

Současný stavNavrhovaný stav
Soud může, ale nemusí podmíněně propustitSoud musí podmíněně propustit, pokud jsou splněny zákonné podmínky
Nejednotná praxe soudůJasná pravidla a předvídatelnost
Odsouzený nemá jistotu, že bude propuštěnOdsouzený má právo na propuštění, pokud prokáže nápravu
Nízká motivace odsouzených k nápravěVysoká motivace ke spolupráci, odčinění škody
Přeplněné vězniceEfektivnější práce s vězněním, nižší náklady státu

Závěr

Navrhovaná novela představuje zásadní krok k zprůhlednění a zrovnoprávnění procesu podmíněného propuštění, kdy soudy nebudou moci libovolně odmítat žádosti osob, které si zaslouží druhou šanci. Zároveň zachovává ochranu společnosti u nejzávažnějších zločinů. Pokud návrh projde, právo na spravedlivé a předvídatelné rozhodnutí přestane být jen teoretickou hodnotou, ale stane se reálným nástrojem resocializace a návratu k řádnému životu.

6 názorů na “Novela o podmíněném propuštění: Konec libovůle soudů, právo na šanci pro každého, kdo splní podmínky”

    1. Dobrý den, tlakem na zákonodárce, aby byla novela přijata, protože nabytím účinnosti, by se týkala všech odsouzených. Princip retroaktivity je v neprospěch, což není tento případ.

      1. Helena Matyiova

        Nevím jak mám ji tento návrh poslat, sdílet, předpokládám že vy jste již jim podal tento návrh. Chtěla bych také podpořit

        1. Dobrý den, je to uvedeno hned v první větě:
          Poslanecký návrh novely trestního zákoníku a trestního řádu (tisk č. 861), předložený poslankyní Helenou Válkovou a poslanci Radkem Vondráčkem a Igorem Hendrychem, přináší jednu z nejzásadnějších změn v oblasti podmíněného propuštění z výkonu trestu.
          Jedná se o poslanecký návrh, shora uvedených poslanců.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru