Blanenské Palermo – část 1

Spolek Šalamoun vám přináší první část seriálu, který odhaluje neuvěřitelný případ ze světa české justice. Tento příběh znovu ukazuje, jak mohou orgány činné v trestním řízení selhávat – ať už zahajují trestní stíhání na základě chabých důkazů, nebo naopak ignorují jasné znaky trestného činu, zejména pokud se podezřelí těší zvláštnímu postavení a ochraně.

Tento případ se odehrává v Blansku a týká se dědického řízení, kde byly tři osoby dědici hodnotného majetku. Podle práva mělo být dědictví rozděleno rovným dílem. Jenže jeden z dědiců prodělal mozkovou příhodu, po níž zůstal trvale mentálně postižený a byl umístěn do léčebného zařízení. Ostatní dva dědicové této situace zneužili, získali jeho podpis na plnou moc a následně uzavřeli dědickou dohodu, ve které mu nepřipadlo vůbec nic. Vše si rozdělili mezi sebou.

Situace se stala ještě závažnější, když během jiného soudního jednání, kde tito dědicové vystupovali jako svědci, vyšlo najevo, že notář, který dědické řízení vedl, byl o mentálním postižení třetího dědice informován. Přesto plnou moc od této osoby akceptoval a umožnil uzavření dohody, která ho připravila o veškerý majetek.

A co na to policie a státní zastupitelství v Blansku? Navzdory opakovaným podnětům vždy případ smetli ze stolu, aniž by kohokoli vyslechli nebo vyšetřili okolnosti. Své rozhodnutí založili na tvrzení, že se o trestný čin nejedná, přestože výslechy svědků v jiné kauze svědčí o opaku.

Jedná se přitom o učebnicový příklad trestného činu, ale v Blansku očividně platí jiná pravidla. Ochutnávku z výslechů, které vrhají světlo na tuto skandální kauzu, přikládáme k poslechu.

Příběh se postupně odhaluje i v dalších rovinách. Zjišťujeme, že v Blansku může jít o mnohem větší systém podvodů s dávkami a dotacemi, do kterých jsou zapojeni někteří místní úředníci. Ale o tom více v následujících dílech.

Zatím vám však můžeme odhalit jména policistů, kteří se touto záležitostí odmítli vůbec zabývat: nprap. Naďa Menšíková, DiS., npor. Bc. Martin Dohnalík a por. Mgr. Radek Štěpánek a npor. Mgr. Petr Slavíček. Podle nich je podpis plné moci mentálně postiženou osobou, na jehož základě je tato osoba připravena o dědictví, naprosto v pořádku.

V příštím díle vám odhalíme další zarážející detaily tohoto případu.

Díl č. 1 – https://spoleksalamoun.com/2024/09/23/blanenske-palermo-cast-1-sokujici-pribeh-dedickeho-rizeni-a-nedotknutelnych-osob/

Díl č. 2 – https://spoleksalamoun.com/2024/09/29/blanenske-palermo-cast-2/

Díl č. 3 – https://spoleksalamoun.com/2024/10/06/blanenske-palermo-cast-3/

Díl č. 4 – https://spoleksalamoun.com/2024/10/13/blanenske-palermo-cast-4/

Díl č. 5 – https://spoleksalamoun.com/2024/10/27/blanenske-palermo-cast-5/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru