MUDr. Jaroslav Barták uspěl u Nejvyššího soudu ČR

Spolek Šalamoun monitoruje trestní věc ods. MUDr. Jaroslava Bartáka, týkající se jeho odsouzení za plánování vražd (netýká se jeho předcházející věci, která je již pravomocně skončena a kde si vysloužil od médií nálepku “Doktor Čuně“).

15.1.2018

Více zde

Výzva: Nepoužívejte metodu pachové identifikace jako důkaz v trestním řízení

Po obstrukcích zejména ze strany Policejního prezidia Policie České republiky a až po zásahu ministra vnitra České republiky, se dne 11. 1. 2018 podařilo na základě žádosti ze dne 27. 10. 2017 Spolku Šalamoun získat kompletní výsledky projektu  Ověření a zdokonalení metody pachové identifikace. Tento výzkum byl prováděn v letech 2010 – 2015 Českou zemědělskou univerzitou. Jeho výsledky měli pak sloužit k vytvoření metodiky pachové identifikace, jako jednoho z důkazních instrumentů v trestním řízení. Autoři projektu jsou Ludvik Pinc, Ph.D., Ing. Petra Vyplelová, Ph.D., Ing. Milena Santariová, Ing. Zuzana Čapková, Ph.D., Mgr. Petr Vlasák

12.1.2018

Více zde

Tisková zpráva: Metoda pachové identifikace, která je používána v České republice jako důkaz v trestním řízení, s ohledem na chybovost prakticky vylučuje její použití.

Po obstrukcích zejména ze strany Policejního prezidia Policie České republiky a až po zásahu ministra vnitra České republiky, se dne 11. 1. 2018 podařilo na základě žádosti ze dne 27. 10. 2017 Spolku Šalamoun získat kompletní výsledky projektu  Ověření a zdokonalení metody pachové identifikace. Tento výzkum byl prováděn v letech 2010 – 2015 Českou zemědělskou univerzitou jako bezpečnostní a pro potřeby státu. Autoři projektu jsou Ludvik Pinc, Ph.D., Ing. Petra Vyplelová, Ph.D., Ing. Milena Santariová, Ing. Zuzana Čapková, Ph.D., Mgr. Petr Vlasák

11.1.2018

Případ Jana Eliáše pravomocně skončil

Spolek Šalamoun několik let monitoruje trestní věc Jana Eliáše, který byl opakovaně odsouzen za vraždu prostitutky, která se stala v Brně v roce 2009.

Pravomocným rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, bylo trestní řízení proti Janu Eliášovi dne 30.11.2017 zastaveno. Tedy zcela zásadní pochybnosti o celé této trestní věci, které spolek Šalamoun opakovaně, několik let vytrvale namítal, absorboval Vrchní soud v Olomouci ve svém rozhodnutí a řízení pravomocně zastavil :

neboť nebylo prokázáno, že skutek spáchal obviněný.

19.12.2017

Unikát - v trestní věci Petra Kramného se vyjadřovalo již 15 znalců

Případ Petra Kramného má velkou řádu unikátních momentů. Jedním z těch dalších je ta skutečnost, že dne 6. 12. 2017 vypracoval své odborné stanovisko v pořadí již 15. znalec z oboru zdravotnictví, odvětví soudního lékařství.

Více zde

Pachovou stopu nelze používat jako důkaz v trestním řízení

Metoda tzv. pachové identifikace je v České republice používána zhruba od roku 1975. Jejím autorem je východoněmecká sestra STB a to STASI.

V roce 1989 byla skutečnost, že je tzv. pachová identifikace používána jako operativně pátrací prostředek, odtajněna. Vcelku nenápadně byla metoda pachové identifikace přeřazena z kategorie operativně pátracího prostředku, do kategorie důkazního prostředku a to na základě vědeckých poznatků starých několik desetiletí.

5.12.2017